Jak nenaletět realitní kanceláři

Nešetřete na úschově peněz, zvažte, jakému riziku je vystavíte.

Aneb jak nepřijít o peníze

Když kupujete nemovitost, vzniká časová prodleva. Nelze v jeden okamžik uhradit kupní cenu a zároveň převést vlastnické právo na kupujícího. Maximální ochranu si zajistíte využitím podmíněného účtu u třetí osoby. V takových situacích vám pomůže notář. Z poslední doby je znám tento případ:

Realitní komora ČR, dnes 20.9.2012, podala vyjádření k aktuální kauze okradených klientů Century 21. Důrazně varovala před ukládáním peněz při koupi nemovitosti u advokátů, kteří jakožto fyzické osoby neručí v případě svého selhání žádným majetkem. Advokát Mgr. Miloš Vlasák zpronevěřil peníze, které měl na základě dohod o úschově, deponované na svých účtech a které měl po splnění podmínek vyplatit prodávajícím klientům, nebo finančnímu úřadu jako daň z převodu nemovitosti. Dle vyjádření tiskového mluvčího Reality 21 bylo chováním Mgr. Miloše Vlasáka poškozeno kolem 50 klientů a celková finanční škoda činí přibližně 50.000.000,-Kč. Viz. článek: kauza Miloš Vlasák

Která z úschov peněz je nejbezpečnější?

1) advokátní?

VÝHODY: nízké finanční náklady (znám pouze tarif pro realitní kanceláře s velkým množstvím obchodních případů. Při jednorázové úschově bude cena vyšší, záleží na jednotlivém advokátovi a jeho ceníku.) Advokát je ze zákona pojištěn min. ve výši 3.000.000,-Kč.

NEVÝHODY: Advokát je pouze člověk, kdykoliv může porušit své závazky a peníze zpronevěřit.

2) notářská?

VÝHODY: notář musí být ze zákona pojištěn v min. výši 5.000.000,-Kč na jeden obchodní případ.

NEVÝHODY: vysoké finanční náklady, odvíjející se od množství deponovaných peněz, dle notářského tarifu. I notář je pouze člověk. I on může porušit své závazky a peníze zpronevěřit a uletět na Bahamy.

3) bankovní?

VÝHODY: finanční náklady vyšší jak u advokátní úschovy, ale nižší jak u úschovy notářské (záleží na dané bance). Banka by měla být pojištěna do výše 300.000€ pro jednu obchodní transakci.

NEVÝHODY: krach banky? Je to pravděpodobné? Určitě méně než zpronevěra peněz advokátem/notářem.

4) u realitní kanceláře?

VÝHODY: pro klienty žádné. Pro realitní kancelář úspora nákladů, které by zaplatily bance/notáři   /advokátovi.

NEVÝHODY: pokud je realitní kancelář společností s. r. o. (ve většině případů je) ručí svým majetkem (nemusí mít žádný) a dále do výše svého vkladu zapsaného v obchodním rejstříku (min. 200.000,-Kč)

Nešetřete na úschově peněz. Jsou to Vaše peníze, zvažte, jakému riziku je vystavíte.