Nezabavitelná částka se zvyšuje

Jak se mění v roce 2023 nezabavitelné částky pro dlužníky?

21.2.2023

Od 1. ledna se kromě nezabavitelné částky mění i způsob jejího výpočtu. Kolik zůstane nově dlužníkům ze mzdy, kolik si uzme exekutor a jak se mění výpočet nezabavitelných částek?

Pokud jste v exekuci nebo oddlužení, nezabavitelná částka je pro vás množství peněz, které vám zůstane z vašich měsíčních příjmů na bydlení, energie, potraviny a další nezbytnosti. Je to částka, která vám ze mzdy zůstane vždy a nesmí vám být v exekuci nebo oddlužení sražena.

Od 1. ledna 2023 se nezabavitelná částka zvyšuje:

  • pro dlužníka bez vyživované osoby na cca 13 500 Kč,
  • pro dlužníka s jednou vyživovanou osobou na cca 17 000 Kč.

Zvyšuje se hlavně v důsledku změny dvou složek, které nezabavitelnou částku tvoří, a to díky zvýšení životního minima a změny ve výpočtu normativních nákladů. Nově teď nezabavitelnou částku tvoří dvě třetiny součtu životního minima (4 860 Kč) a dvě třetiny normativních nákladů na bydlení v nájemním bytě pro 1 a 2 osoby v obci s aspoň 70 000 obyvateli (15 597 Kč) místo předešlých tří čtvrtin. Stát tím reaguje na prudce zvyšující se náklady na bydlení a energie.

K částce se dále připočítává čtvrtina vaší nezabavitelné částky (3 409,50 Kč) na každou osobu, které musíte poskytovat výživné. Takovou osobou se rozumí vaše děti a váš manžel či manželka, přestože má samostatný příjem.

Svým věřitelům tedy budete jako dlužníci odvádět nižší splátku než doposud. V některých případech se může stát, že budete odvádět exekutorům dokonce částku nižší, než je povinná minimální splátka v případě exekuce nebo oddlužení, která činí 2 200 Kč. V případě nesplácení minimální splátky exekuce vám, jako dlužníkům, hrozí zrušení oddlužení z důvodu jeho neplnění. V tomto případě může pomoct darovací smlouva, kdy chybějící dlužnou částku měsíčně doplatíte věřiteli formou daru.

Máte nevýhodné půjčky, které nestíháte splácet nebo exekuce, při kterých vám hrozí, že přijdete o střechu nad hlavou? I takové situace mají své řešení. Nabízíme vám konzultaci zdarma, kde s vámi probereme vaši situaci a poradíme vám, jak využít majetek a jednou pro vždy se s dluhy vypořádat.