Bude inflace v roce 2023 dále stoupat nebo se dočkáme jejího snížení?

Bude inflace v roce 2023 dále stoupat nebo se dočkáme jejího snížení?

10.3.2023

V Česku je růst inflace nejdramatičtější v porovnání s ostatními rozvinutými státy v Evropě. V lednu 2023 stoupla inflace až na 17,5 %. Je to její vrchol, nebo máme očekávat růst i v následujících měsících?

 

Začátkem roku 2023 činil meziroční růst inflace 17,5 %, což je nejvíce za posledních 20 let. Způsobil to růst cen napříč celým spektrem zboží a služeb, ale především energetická krize a rostoucí ceny ropy a zemního plynu. 

 

Inflace pomalu stoupala již od roku 2020, což způsobila koronavirová krize. Růst pokračoval i v roce 2021, kdy naopak koronavirová krize pomalu ustupovala, docházelo k uvolňování opatření, otevírání obchodů a restaurací a to vedlo ke zvýšení poptávky po zboží a službách. Výrobci a jejich dodavatelské řetězce na toto nebyli připraveni a průmysl zachvátil nedostatek komponent a materiálů. Rostla především cena elektroniky, automobilů, pohonných hmot nebo stavebních materiálů. Část prodejců si také zdražováním současně kompenzovala část příjmů z doby uzavírek ekonomiky. „Průměrná míra inflace za rok 2021 činila 3,8 %. Bylo to o 0,6 procentního bodu více než v roce 2020. Šlo o nejvyšší průměrnou roční míru inflace od roku 2008,” uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.

 

Růst inflace nezpomaloval ani v roce 2022. V únoru, ještě před začátkem války na Ukrajině, byla inflace 9 %. Způsoboval to především problém na trhu s energiemi, který byl podle odhadů určitě spojen s přípravou na válku. Extrémnímu zdražování se proto nevyhnulo ani další zboží, potraviny nebo také hypotéky. Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu, situaci okomentovala následovně: „Průměrná míra inflace za rok 2022 činila 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %.

 

Jak si vede Česká republika ve srovnání s ostatními státy Evropské unie

Zatímco v ostatních státech Evropské unie inflace postupně klesá již od října 2022, v Česku jde naopak stále nahoru. Momentálně patří Česká republika do deseti zemí s nejvyšší inflací v EU. Jak vypadala situace v Evropské unii s inflací na konci roku 2022?

  • Maďarsko - 25,0 %

  • Litva - 20,7 %

  • Lotyšsko - 20,0 %

  • Estonsko - 17,5 %

  • Česká republika - 16,8 %

Opačný konec žebříčku pak obsazují:

  • Španělsko - 5,5 %

  • Lucembursko - 6,2 %

  • Francie - 6,7 %

  • Malta - 7,3 %

  • Řecko - 7,6 %

(Zdroj: Eurostat)

 

Předpokládaný vývoj inflace v roce 2023

Podle prognózy České národní banky bude inflace od jara postupně klesat. V březnu by se měla snížit na 14,8 % a průměrná inflace v roce 2023 by podle předpokladů měla spadnout na 10,8 %. V první polovině roku 2024 by se měla vrátit na původní 2 %, jako před rokem 2020.

 

Co znamená zvýšená inflace pro dlužníky

Vyšší inflace přeje dlužníkům, protože snižuje hodnotu vašeho dluhu. Ceny za bydlení, potraviny a další produkty se zvyšují, ale cena vašeho dluhu a splátek zůstává stále stejná. Svým věřitelům tak splácíte vlastně stále méně a méně. V nevýhodě je tedy zpravidla druhá strana. 

Se zvyšováním inflace rostou ale u nových půjček i úroky, proto je v této době velmi nevýhodné žádat o půjčku či hypotéku. Pokud jste si nevýhodnou půjčku sjednali a nestíháte splácet nebo jste se dostali do jiných finančních problémů, neváhejte se na nás obrátit. Zdarma s vámi váš případ probereme a navrhneme to nejlepší řešení, jak vás oddlužit a z finančních problémů vysvobodit