aneb jak přijít k penězům, ne o peníze

Pokud vám banka neschválí úvěr z důvodu nedostatečných příjmů, tak někteří odvážlivci si jdou pro peníze do nebankovních (většinou lichvářských) společností. Toto jednání je velký risk nejen z důvodu mnohem vyšších poplatků, ale některé firmy se neobávají použít i podvodných způsobů, jak z vás vymámit peníze, aniž by jste od nich jakýkoliv úvěr vůbec dostali.

Momentálně jsou zjištěny dva druhy podvodného jednání, na který by jste si měli dát pozor:

      První využívá poplatku za schválení úvěru. Peníze jsou klientovi přislíbeny v požadované výši, o schválení úvěru je informován (často jen SMS) a je po něm vyžadován poplatek. Ten se přitom pohybuje přibližně v dvojnásobné výši oproti konkurenci (cca 2%). Ti odvážnější „podnikavci"  spotřebitele navíc ochudí o poplatek za zprostředkování půjčky třetí firmou. Tato firma přitom sídlí na stejné adrese jako věřitel a de facto se jedná jen o laciný trik, jak část ceny úvěru vyvést mimo vzorec RPSN. Poté se společnost odmlčí a předmět smlouvy, tedy úvěr, již klient neobdrží. (Zdroj: qmagazin)

      Druhý způsob je poněkud rafinovanější a z právního hlediska hůře napadnutelný. Při něm podnikatel spoléhá na předběžný telefonický kontakt. Telefonní linka však rozhodně není „zelená" - zpoplatněna je opravdu nadstandardním tarifem (např. 95 Kč/min). Přičemž zákazník není ve všech případech na paušál upozorněn v korektní podobě. Při následném úmyslném prodlužování rozhovoru tak někteří zájemci o půjčku zaplatí i více než deset tisíc. Navíc výsledek není zaručen a výsledná výše úvěru nemusí odpovídat požadované částce. Při odstoupení od jednání v této fázi vám však již nikdo účty za telefon neproplatí. (Zdroj: qmagazin)

Bohužel takto jednající firmy nejsou vypsány... Jistě se každý z nás může dostat do finanční krize, to je pochopitelné, ale je třeba být obezřetný při výběru nebankovní firmy, která vám nabízí půjčku.

Lidé jsou opravdu velice neopatrní a zkoušejí peníze sehnat, kde se dá a jsou z toho ještě větší potíže, než byly. Přitom podvodná firma je kolikrát až okatě podezřelá a přesto lidé naletí. Hledali jsme na internetu nějaký seznam podvodných úvěrových firem, ale k našemu překvapení žádný veřejně dostupný není. Snad jen pár komentářů, kde lidé upozorňují na některé firmy, ale informací je velice málo a jsou hodně roztříštěné, což je špatné.

© 2019 pnreality.cz s.r.o., IČ: ‭294 449 34‬, se sídlem Ostrava, 
K Lípě 1561/1e, PSČ 725 25, je registrovaná u Krajského soudu v Ostravě,
Spisová značka: C 53727 vedená u Krajského soudu v Ostravě